Przyprawy

Strona 1 z 2

12

Marynaty do mięs

Marynata do wołowiny : Szklanka przegotowanej ostudzonej wody, 2/3 szklanki octu winnego albo 6% octu spirytusowego lub pół szklanki czerwonego wytrawnego wina, 2 liście laurowe, po 10 ziaren ziela angielskiego i pieprzu, ewentualnie pokrojone w t... pokaż całość »

Bejca

pół szklanki octu 10% dwie i pół szklanki wody 1 łyżeczka cukru 5 ziaren ziela angielskiego 10 ziaren pieprzu czarnego 2 liście laurowe 5 ziaren jałowca 2 średnie cebule. Wodę zagotować z octem, pokrojoną w grube krążki cebulą i przyp... pokaż całość »

Cytryny solone

- 4 cytryny - 8 łyżek soli kamiennej gruboziarnistej - 3 goździki - 1 liść laurowy Trzy cytryny wyszorować namydloną szczoteczką, opłukać gorącą wodą, ostudzić, włożyć do słoika, zalać zimną wodą i moczyć 3 doby, zmieniając wodę rano oraz wieczorem. P... pokaż całość »

Ziele angielskie

To małe brązowe kuleczki o korzennym zapachu i lekko piekącym smaku. Nadają przyjemny aromat duszonym daniom mięsnym i sosom. Pasują zwłaszcza do dziczyzny. ... pokaż całość »

Wanilia

Najszlachetniej pachnie miąższ wydobyty ze strączka - laskę rozkrawamy wzdłuż i zawartość dodajemy do ciasta, kremu lub kompotu. Kawałki wanilii można zetrzeć na tarce lub - jeśli robimy krem czy sos na bazie mleka - zaparzyć mlekiem (wrzucamy do wrzące... pokaż całość »

Tymianek

Nadaje potrawom przyjemny smak, a ponadto przyśpiesza trawienie. Znakomicie pasuje do wołowiny i wieprzowiny, a także do podrobów, zwłaszcza wątróbki. Warto go dodawać do potraw z królika, farszów i pasztetów. ... pokaż całość »

Trybula

Przypomina natkę pietruszki, ale pachnie jak anyż. W smaku jej listki są słodkawe, korzenne, nawet nieco gorzkie. Świeżymi listkami przyprawia się baraninę i drób z rusztu. ... pokaż całość »

Szałwia

Szałwia dodana do mięs (np. pieczeni) ułatwia ich trawienie. Warto dorzucić kilka liści do smażonej wątróbki (zwłaszcza kurzej i cielęcej). Poprawia smak kaczki, gęsi i innych tłustych mięs (baraniny, wieprzowiny), cielęciny, potraw z fasoli, groc... pokaż całość »

Szafran

Jest jedną z najdroższych przypraw, ale używamy go w mikroskopijnych ilościach. Ma intensywny zapach i gorzki smak. Najlepiej pasuje do baraniny i jagnięciny. Używa się jej do barwienia jasnych sosów, rosołów, wyrobów cukierniczych... pokaż całość »

Rozmaryn

Jest śródziemnomorskim, stale zielonym krzewem. Jego listki mają silny, sosnowy zapach i nieco palący, gorzkawy smak. Pasuje do tłustych mięs np. baraniny, wieprzowiny, ryb, tłustych sosów, niektórych zup (np. rybnej, pomidorowej, j... pokaż całość »

Pieprz zielony

Otrzymuje się go z niedojrzałych owoców pieprzu czarnego. Aby zachować zielony kolor, ziarenka muszą być poddawane spacjalnym zabiegom. Można je tuż po zerwaniu zakonserwować w słonej lub octowej zalewie. Natomiast suszony zielony pieprz uzyskuj... pokaż całość »

Pieprz czerwony

Dojrzałe owoce pieprzu czarnego są czerwonawe. Aby zachować ten kolor, natychmiast po zerwaniu natychmiast marynuje się je w zalewie solnej. W sprzedaży są też suszone ziarenka czerwonego pieprzu. Te jednak pochodzą z drzewa pieprzowego niespokrewnion... pokaż całość »

Pieprz czarny

Niedojrzałe owoce rośliny o tej samej nazwie poddaje się fermantacji, potem suszy w słońcu, aż staną się czarne i pomarszczone. Zawierają one mnóstwo olejków eterycznych, którym zawdzięczają palący smak i mocny zapach. Warto wiedzie... pokaż całość »

Pieprz biały

Spośród 700 odmian roślin pieprzowatych najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest pieprz czarny. Właśnie z owoców tego pnącza robi się przyprawę o nazwie pieprz biały (również czarny i zielony). Aby uzyskać jasnobeżowy kolor kule... pokaż całość »

Papryka

Papryka świetnie wpływa na trawienie. Może mieć smak łagodny, wręcz słodki, albo ostry i palący. Przyprawiamy nią gulasze, zupy, wszystkie rodzaje mięsa, flaki wołowe, drób i ryby oraz sałatki i surówki. ... pokaż całość »

Oregano (lebiodka)

Służy do przyprawiania zapiekanek, dań z kiełbasą, sałatek pomidorowych oraz grochówki i kartoflanki. Nieodzowna do pizzy, sosu bolońskiego i innych specjałów kuchni włoskiej. ... pokaż całość »

Mięta

Ze względu na intensywny zapach musi byc stosowana z umiarem. Jest niezastąpiona w kuchni angielskiej (np. do baraniny). Suszoną albo świeżą miętą przyprawiamy mięsne zapiekanki, jagnięcinę i kurczaki. Doskonała do ziemniaków, warzyw strączkowych ... pokaż całość »

Melisa

Ma odświeżający, cytrynowy zapach i korzenny lekko gorzki smak. Podnosi smak sałatek, sosów, koktajli alkoholowych. Jest doskonałym dodatkiem do cielęciny, wieprzowiny, dziczyzny, potraw rybnych ale dodajemy ją pod koniec gotowania. Dobra do arom... pokaż całość »

Majeranek

Majeranek jest używany do tłustych mięs, jak wieprzowina, baranina, a także gęś i kaczka. Trudno sobie bez niego wyobrazić schab pieczony, flaki oraz dania z grochu i fasoli Jest też niezbędny do pasztetów. ... pokaż całość »

Lubczyk

Używany jest w postaci ususzonych, a potem zmielonych liści. Ma intensywny, lekko cytrynowy zapach i ostry smak. Dodaje się do szpinaku, kapusty kiszonej, potraw z kalarepy, większości zup, wołowiny, jagnięciny i duszonej baraniny oraz past z białego se... pokaż całość »
12